Wirtualny spacer ulicami Ciechanowa Urząd Miasta Ciechanów

Wirtualny spacer ulicami Ciechanowa Urząd Miasta Ciechanów

W dobie konkurencji o specjalistów, inflacji, skokowego wzrostu cen musiał wybrzmieć na Politechnice temat akademickich wynagrodzeń. – Kwestia wzrostu płac w szkołach wyższych jest niezwykle ważna. W dialogu z Ministerstwem Edukacji i Nauki w tym zakresie reprezentuje nas i całe środowisko akademickie Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Mówimy jednym głosem, bo dzielimy wspólnie troskę o to, by zapewnić naszym pracownikom życiową stabilność. Niezbędną, by chcieli zostać na uczelni, uprawiać wysokiej jakości naukę i dydaktykę, z profesjonalizmem wywiązywać się z zadań administracji i obsługi – mówił rektor. Otwarcie bezpłatnych studiów w języku ukraińskim, które rozpoczęło na Politechnice Krakowskiej 98 młodych uchodźców z Ukrainy, jest jedną z wielu inicjatyw pomocowych uczelni.

  • Dagmara Słota, użycie technologii druku 3D do drukowania ubytków kości jest realną szansą na ratowanie zdrowia i życia pacjentów po wypadkach lub tych zmagających się z chorobami prowadzącymi do deformacji czaszki.
  • Konferencja “AI Empowering People for Success in Education and Business” organizowana jest przez  Polskie Stowarzyszenie Menedżerow Logistyki i Zakupów (PSML) we współpracy z wydziałem zarządzania AGH.
  • To ważne, bo nowe związki mają stać się składowymi leków celowanych, które uderzą w konkretne receptory komórek nowotworowych i zablokują szlaki komunikacyjne w nich.
  • Mówiąc prościej, chodzi o system wczesnego wykrywania, który będzie natychmiastowo ujawniał zarażenie pasożytem wśród pszczół danego ula i zwalczał je autonomicznie, bez konieczności angażowania w ten proces pszczelarzy.

Zrównoważona mobilność – wspólny cel Politechniki i Krakowskiego Centrum Technicznego BorgWarner

Bywa też tak, że ktoś pojedzie do siedziby swojej firmy tylko po to, aby “podbić kartę”. Warszawska siedziba Orange ma w swoim miasteczku 1500 miejsc pracy, ale pracuje tam tylko 400 osób. Reszta pracuje albo hybrydowo, albo zupełnie zdalnie. Firmy zaczynają sprzedawać przestrzenie biurowe, bo ich nie potrzebują, a utrzymanie kosztuje. Tutaj faktycznie sztuczna inteligencja może pomóc w identyfikacji podróży zawodowych i innych. Analizy prowadzonego na zlecenie miasta Kompleksowego Badania Ruchu dokonał dr hab.

Wspólny projekt studentów WA i WIL wyróżniony w konkursie „Dwa oblicza, jedna przyszłość”

GDDKiA udostępni im mosty, wiadukty i estakady, którymi zarządza, do prowadzenia badań i pomiarów. Zamierzeniem projektu jest podniesienie jakości przestrzeni sąsiedzkich poprzez wprowadzenie rozwiązań sprzyjających retencji wody deszczowej – ogrodów deszczowych. W większości polskich zespołów mieszkaniowych woda opadowa jest odprowadzona do kanalizacji burzowej, co powoduje obciążenie tej sieci i brak wykorzystania potencjału estetycznego i użytkowego wody. Celem badania jest określenie potencjału i korzyści płynących z takiego rozwiązania w zespole wielorodzinnym na podstawie jednego z krakowskich osiedli. Efektem projektu będzie katalog rozwiązań  z wytycznymi dotyczącymi realizacji takiego zamierzenia z użyciem konkretnych elementów, systemów i roślin. Nazwa projektu nawiązuje do określenia rzeczywistości rozszerzonej (ang. Augmented Reality).

Innowacyjne studenckie działania wciąż zdobywają uznanie. „Projekt i wykonanie układu wykonawczego wyświetlacza alfabetu brajlowskiego ze sterowaniem poszczególnymi znakami” zachwyciła jury ogólnopolskiego międzyuczelnianego konkursu „Młodzi Mistrzowie”. Młody naukowiec wyjaśnił w niej, dlaczego warto stworzyć tego typu urządzenie, a co więcej przygotował także działający prototyp, co oczywiście zostało poprzedzone opracowaniem odpowiednich modeli komputerowych. Fizyczna realizacja projektu była możliwa m.in. Dzięki organizacyjnemu i finansowemu wsparciu udzielonemu przez FutureLab PK.

PK wśród uczelni, które podpisały porozumienie o współpracy na rzecz wspierania innowacji przez Erasmus+

Wszystkie działania podejmowane przez miasta, aglomeracje czy obszary są ukierunkowane właśnie na to, by przekonać tych, którzy jeżdżą samochodami do zmiany nawyków – powiedział prof. Andrzej Szarata we wstępie poprzedzającym moderowaną przez niego dyskusję. Prof. Andrzej Szarata zabrał również głos w piątek 15 września o godz. 9.00 podczas debaty partnerskiej Ministerstwa Infrastruktury „Jak odnieść sukces na rynku budowy infrastruktury w Polsce? W panelu udział wzięli także Jan Styliński, prezes Zarządu Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa oraz Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. Spotkanie poprowadził Marcin Koczyba z Radia Kraków.

Naukowcy PK zważą pojazdy w ruchu – dla ochrony użytkowników dróg i drogowej infrastruktury

W ogólnym Rankingu Uczelni Akademickich Politechnika Krakowska w tym roku znalazła się na 29. Miejscu wśród 103, poddanych ocenie uczelni akademickich. Politechnika Krakowska i polska firma DUOLIFE S.A., specjalizująca się w produkcji naturalnych kosmetyków, suplementów diety i żywności funkcjonalnej, rozpoczynają współpracę. Zaowocuje ona wprowadzeniem na rynek nowej linii naturalnych kosmetyków, opartych na wynalazkach, opracowanych na krakowskiej uczelni i sygnowanych znakiem jakości „Powered by PK”. Porozumienia w tej sprawie podpisali we wtorek 25 czerwca 2024 jak grać w Plinko r. W Sali Senackiej Politechniki rektor PK prof. Andrzej Szarata i Bartosz Królikowski, prezes Zarządu DUOLIFE S.A.